#8 Sprzątanie podwórka

Dziś mój dzień zawodowy zaczął się od tego, iż poprzez platformę online Zoom certyfikowałam dwie cudowne kobiety, adminki #Klub366, Patrycję Mordon i Martę Rzeszot na Certyfikowane Trenerki Zarządzania Stresem w programie DIALOG of Transformation ® marki zarejetrowanej w IPO Intellectual Property Office Trade Wielka Brytania pod numerem rejestracyjnym UK00003337456, której jestem autorką i właścicielką.

Panie kształcą się w programie od marca i mają za sobą już ponad 100 godzin szkoleń. Pozostają w stałej superwizji.

Dziś miały pierwszy egzamin, który zdały z wynikiem zadowalającym, co w mojej opinii jest poziomem wysokim. Przed nimi jeszcze trochę pracy, bo pragniemy, aby poziom świadczonych usług dla naszych klientek mieszkających w Irlandii był jak najwyższy.

Po egzaminie porannym prowadziłam warsztaty na zoom dla kobiet, Polek prowadzących biznes lub pracujących w UK pt. „Posprzątaj swoje podwórko”. Warsztaty trwały 3 godziny o skupiały się na porządkowaniu relacji w życiu osobistym i zawodowym, które moim klientkom utrudniały funkcjonowanie w obecnych warunkach pandemii. Razem posprzątałyśmy podwórko relacji, by oddychać od dziś pełną piersią!

Na warsztatach rozmawiałyśmy między innymi o poczuciu własnej wartości, samoocenie i jej rodzajach, osobowościach, pewności siebie i rolach, które pełnimy w życiu. Czas jest szczególny i nadal wiele osób odczuwa trudności w związku z adaptacją do nowej sytuacji. 

Dziś na moich warsztatach były kobiety matki. Nie był to warsztat dla mam, ale akurat tak się złożyło, że każda z nas jest mamą i każda z nas pracuje zdalnie od ponad 3 miesięcy będąc mamą i pracownikiem w jednym, mało tego – w tym samym czasie. 

Niektóre z nas mają pewien komfort, kiedy mogą wybierać pewne role, ale dziś rozmawiałyśmy o tym, że rola nauczyciela została nam narzucona. Dzieci w UK dostają mnóstwo rzeczy do pracy w domu i rodzic oprócz tego, że pełno rolę rodzica, matki, pracownika, został jeszcze ”nauczycielem na wolontariacie”.


Była przestrzeń na narzekanie – każda z uczestniczek warsztatów miała 120 sekund, abyśmy pięknie zrobiły sobie wstępne porządki przed przystąpieniem do warsztatów.  

Dziś przyjrzałyśmy się przede wszystkim każdej z pełnionych w życiu ról. W jakim celu? Aby zwerbalizować okazje, szansy, wyzwania, ale też korzyści z tej trudnej dla wielu kobiet sytuacji, aby posprzątać swoje podwórko, by zwiększyć samoświadomość w sferze zawodowej i prywatnej.

***

Dziś chciałam się z Tobą podzielić częścią pierwszą tego ćwiczenia. Dziś także kolejny raz do mnie dotarło, że szewc bez butów chodzi i gdybym sama stosowała się do rozwiązań, które proponuję swoim klientkom, to moje podwórko byłoby posprzątanie i wypielęgnowane, a tak póki co sprzątam u innych, bo do swojego nieładu artystycznego się przyzwyczaiłam. I w sumie jest mi ok – zyski są wyższe niż koszty.

Często być może nie myślimy o tych rolach za dużo, ale ja dziś pomyślałam. Miałam refleksję, że czas pomyśleć przez chwilę. Zaskakująco dobrze poczułam się po tym ćwiczeniu. Mało tego, kolejnym ruchem było posprzątanie podwórka Fejsbukowego, ale o tym innym razem.

No dobra! Zaczynamy!

Zapraszam Cię do pierwszej części ćwiczenia.

  1. Podziel kartkę na 2 części.
  2. Wypisz role, które pełnisz w życiu zawodowym, i te, które pełnisz w życiu prywatnym.
  3. Wypisz te, w których bycie jest czasowo znaczne w Twoim życiu, i które wymagają Twojego regularnego zaangażowania. 
  4. Zastanów się jakie masz hobby, może pełnisz wolontariat, może jesteś adminką grupy na FB? Może prowadzisz bloga? Dopisz pełnione funkcje / role w wybranej przez siebie rubryce.
  5. Daj sobie jeszcze minutkę. Weź głęboki wdech i zrób długi wydech. Jeszcze raz zastanów się, czy zapisałaś wszystko, co chciałaś zapisać. Dopisz pełnione funkcje / role w wybranej przez siebie rubryce. 

Na przykład 

Role w życiu zawodowymRole w życiu prywatnym
asystentka, pracownik, szefowa, podwładna, prawa ręka, dyrektor, szkoleniowiec, pedagog psycholog, prawnik itd. mama, córka, siostra, kuzynka, ciocia, żona, sąsiadka, babcia, teściowa, kochanka itd.
Przykładowa tabela

Masz to? Dodam od siebie, że każda z uczestniczek warsztatów wypisała kilka ról. Maksymalnie było 9. Możesz wypisać więcej. Możesz wypisać, ile chcesz.

Sam fakt wypisana spowodował u uczestniczek warsztatów rozpoczęcie procesu porządkowania siebie.

Po samym wypisaniu ról u uczestniczek warsztatów pojawiło się: tego jest w moim życiu za dużo. Nie wiedziałam, że aż tyle robię dla innych. Pojawiło się: nie chcę tego już robić. Pojawiło się: właśnie sobie uświadomiłam, że ta rola mi ciąży i nie sprawia mi przyjemności. Pojawiło się: mogę z tej roli z łatwością zrezygnować! Nie wiem, dlaczego nie zrobiłam tego wcześniej.

Pojawiło się wiele nowych refleksji, które zmotywowały moje klientki do sprzątania swojego podwórka. Pamiętaj! To wszystko jest ok! Czym większy dysonans poznawczy, tym więcej nowych rzeczy się uczysz.


To był wspaniały czas! Dlatego chciałam podzielić się z Tobą zadaniem, które moim klientkom sprawiło najwiecej trudności podczas całych warsztatów, ale też przyniosło najwiecej ulgi i szczęścia i porządku.

Jest to autorskie ćwiczenie w związku z czym wykorzystanie całości lub części bez podania źródła i mojego pozwolenia nie jest możliwe. W kolejnym wpisie kolejna część, bo to dopiero początek ćwiczenia.


Na zakończenie przeczytałam fraszkę, dzięki której warsztat zakończył się śmiechem i pożegnałyśmy się w doskonałych humorach. Ahhh śmiałyśmy się do rozpuku! Przeczytasz ją we wpisie #10

Nasuwa Ci się komentarz? Refleksja? Napisz do mnie!

Aleksandra Marcinkowska office@edusmart-tc.net

One thought on “#8 Sprzątanie podwórka

Comments are closed.

%d bloggers like this: