#9 Trochę uprzątnięte wejście

Jest tak, jak powinno być!

Witam Cię serdecznie na moim blogu i wpisie #9.

We wpisie #8 podzieliłam się z Wami pierwszą częścią ćwiczenia Sprzątanie podwórka. Pozwoliło to na uprzątnięcie wejścia (lubię metafory).

Wpisuję tutaj część pierwszą, abyś nie musiała cofać się do mojego poprzedniego wpisu. Jeśli go ominęłaś, to znaczy, że tak miało być.

Zapraszam Cię do pierwszej części ćwiczenia z #8 wpisu.

  1. Podziel kartkę na 2 części.
  2. Wypisz role, które pełnisz w życiu zawodowym, i te, które pełnisz w życiu prywatnym.
  3. Wypisz te, w których bycie jest czasowo znaczne w Twoim życiu, i które wymagają Twojego regularnego zaangażowania.
  4. Zastanów się jakie masz hobby, może pełnisz wolontariat, może jesteś adminką grupy na FB? Może prowadzisz bloga? Dopisz pełnione funkcje / role w wybranej przez siebie rubryce.
  5. Daj sobie jeszcze minutkę. Weź głęboki wdech i zrób długi wydech. Jeszcze raz zastanów się, czy zapisałaś wszystko, co chciałaś zapisać. Dopisz pełnione funkcje / role w wybranej przez siebie rubryce.

Na przykład

Możesz wypisać więcej. Możesz wypisać, ile chcesz. Masz to?

Sam fakt wypisana spowodował u uczestniczek warsztatów rozpoczęcie procesu porządkowania siebie.

Po samym wypisaniu ról u uczestniczek warsztatów pojawiło się: tego jest w moim życiu za dużo. Nie wiedziałam, że aż tyle robię dla innych. Pojawiło się: nie chcę tego już robić. Pojawiło się: właśnie sobie uświadomiłam, że ta rola mi ciąży i nie sprawia mi przyjemności. Pojawiło się: mogę z tej roli z łatwością zrezygnować! Nie wiem, dlaczego nie zrobiłam tego wcześniej.

Druga część ćwiczenia

Następnie narysuj drugą tabelę, która ma 4 kolumny, a ilość wierszy odpowiada ilości pełnionych ról zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Uzupełnij według wzoru.

Ćwiczenie wykonaj zarówno dla życia zawodowego jak i dla prywatnego.

Tabela 1 Życie zawodowe

Pełniona rola Koszty Zysk Komentarz + czy -?
Recepcjonistka Jestem w centrum dowodzenia. Nie lubię swojej pracy, bo robię wiele innych rzeczy i wykonuję wiele obowiązków, które do mnie należą. Koszty oceniam na 5Zysk oceniam na 1. Mam stałą pensję na konto, ale nie odkładam. Bo zarabiam lekko ponad minimum. Jestem 4 na minusie. Nie lubię swojej pracy. Uf napisałam to. Powiem to głośno. Chcę zmienić pracę. Uważam, że mogę zostać asystentką prezesa lub prezeski w dużej firmie. 
Szefowa Jestem w pracy mentalnie 24/7. Kocham swoją pracę. Kocham swój biznes, ale daję od siebie zbyt wiele, bo moje relacje w domu nie są poprawne. Za dużo daję innym siebie. Pytania podwładnych zaskakują mnie negatywnie i czuję się zmęczona nimi. Dziś koszty oceniam na 5 Dziś zyskiem jest to, że mój biznes świetnie prosperuje, ale poza sferą finansową jest wiele rzeczy do poprawy. Na ten moment zysk finansowy i pozafinansowy oceniam na 3. Jestem 2 na minusie Już wiem, co mam robić. Najwięcej energii pochłaniają powtarzające się pytania zespołu, które często są pytaniem ad hoc bez sprawdzenia książki pracownika, bo tak jest im łatwiej. Będę odsyłać pracowników do książki. Asystentka przejmie tę część zdań ode mnie. Będę mieć więcej czasu dla rodziny 
Przykładowa tabele Życie zawodowe

Tabela 2 Życie prywatne 

Pełniona rola Koszty Zysk Komentarz + czy -?
Mama Dziecko jest ze mną cały czas i nie umiem być sama dla siebie, przez co czuję się zmęczona Koszty oceniam na 5 Kocham swoje dziecko, daje mi tyle radości, cieszę się z jego nowej umiejętności. Uwielbiam bycie mamą. Zysk oceniam na 5 Kocham być mamą. Chcę jednak pamiętać, że muszę zadbać o siebie, abym mogła zdrowo dbać o innych. 
Kochanka Ukrywanie się mnie dobija. Cała ta sytuacja to jakiś obłęd. On się musi zdecydować. Koszty oceniam na 5  Kupuje mi biżuterię, zabiera do drogich restauracji Zysk oceniam na 2. Już nie jest tak jak było Jestem 3 na minusie. Fuck. Nie lubię tego. Przygotuję się do zakończenia tego związku, bo koszty są wyższe niż zysk. Sama ta myśl powoduje, że lepiej się czuje sama ze sobą.
Przykładowa tabele Życie prywatne

Następnie:

  1. Oszacuj koszty zgodnie z tabelą, jakie ponosisz w związku z każdą z ról, które pełnisz. Przyznaj każdej roli punktację od 0 do 5, gdzie zero to brak kosztów, a 5 to najwyższy koszt na moment wykonywania ćwiczenia

✅ Pamiętaj, aby przyznać punkty reprezentujące nakład energii (0-5) każdej roli osobno. Kiedy zaczniesz wykonywać to ćwiczenie, to będziesz sama wiedziała, co jest kosztem i jaką punktację przyznać. Idź za intuicją.

✅ Oszacuj zyski zgodnie z tabelą, korzyści jakie masz w związku z każdą z ról, które pełnisz. Przyznaj każdej roli punktację od 0 do 5, gdzie zero to brak zysków, a 5 to najwyższy zysk na moment wykonywania ćwiczenia (To, co ładuje Twoje baterie).

✅ Zapisz komentarz zgodnie z tabelą.

✅ Czy jesteś finalnie na plus + czy na minus – ?

Działaj!

✅ Jakie korzyści masz z rachunku zysków i strat?

A teraz wybierz rolę, która kosztuje Cię najwięcej

✅ Zastanów się i zapisz, co powoduje, że rola o najwyższym wskaźniku ujemnym tyle Cię kosztuje?

✅ Jakbyś miała zmienić jedną rzecz, która spowodowałaby zmniejszenie ujemnego bilansu, to co by to było?

✅ A może są jakieś korzyści, o których nie myślałaś wcześniej w pełnieniu tej roli o najwyższym koszcie (nakładzie energii)?

A teraz wybierz rolę o najwyższym dodatnim wskaźniku

✅ Co powoduje, że tak wysoko oceniłaś siebie w tej roli?

✅ Przeprowadź pojedynczą analizę dla każdej z pełnionych ról, które zapisałaś.

✅ Co kosztuje Cię najwięcej?

✅ Co najmniej?

✅ Jak dbasz, aby Twoje baterie były zdrowo naładowane?

Podsumowanie

Chcę tylko Ci powiedzieć, że pojawiło się wiele nowych refleksji u wielu osób po wykonaniu tego ćwiczenia. Moje klientki poczuły się zmotywowane do ‘posprzątania swojego podwórka’. Pamiętaj! To wszystko, co się pojawiło u Ciebie jest ok! Czym większy dysonans poznawczy, tym więcej nowych rzeczy się uczysz.

Jest to autorskie ćwiczenie w związku z czym wykorzystanie całości lub części bez podania źródła i mojego pozwolenia nie jest możliwe

A jakie Ty masz refleksje? Podziel się ze mną! Napisz do mnie na office@edusmart-tc.net

Dołącz do grupy na FB #Klub366

%d bloggers like this: