#33 Moja historia z rakiem – by Danusia Barełkowska

Dziś odbył się kolejny webinar przygotowany na potrzeby #Klub366. Dziś nasza Klubowiczka Danusia Barełkowska podzieliła się swoją historią, kiedy to w 2016 roku dostała diagnozę: RAK. Danusia przygotowała dla nas prezentację, którą możecie otworzyć w linku tutaj.

Za zgodą Danusi dzielę się z Wami linkiem do nagrania z webinaru. Danusia przedstawiała wiele ciekawych informacji, bardzo użytecznych dla uczestniczek dzisiejszego webinaru robiąc to w niezwykle prosty sposób za pomocą przystępnego języka.

Pod koniec prezentacji Marta Rzeszot i ja poprowadziłyśmy jedna po drugiej moje autorskie ćwiczenia redukujące poziom stresu, Tęcza & Woda Życia, które są częścią webinaru.

STRES JAKO CZYNNIK PREDYSPONUJĄCY DO CHOROBY NOWOTWOROWEJ znalazł się na pierwszym miejscu w prezentacji Danusi.

Jak dokładnie wygląda relacja naszego ciała i umysłu/psychiki? Stres jest jednym z czynników predysponujących do choroby nowotworowej. Tak naprawdę istotna tutaj jest nie ilość czy natężenie stresu, ale nasza reakcja na niego. I te różnice w radzeniu sobie ze stresem mogą powodować różnice w podatności na chorobę. Czasami jesteśmy tak bardzo zafiksowani na naszych przekonaniach i zasadach, którymi podążamy, że w sytuacji, gdy one nie działają czujemy się bezsilni, pojawia się uczucie beznadziejności i rozpaczy. Częścią naszego organizmu, która odpowiada za emocje oraz pojawiający się stres jest tak zwany układ limbiczny. Jednym z jego elementów jest struktura zwana podwzgórzem. Podwzgórze wysyła informacje do systemu immunologicznego, czyli naturalnej ochrony naszego organizmu oraz do innej struktury zwanej przysadką mózgową. Jeśli system immunologiczny – pod wpływem stresu – zostanie zakłócony,to nasz organizm staje się podatny na rozwój komórek nowotworowych. Przysadka mózgowa reaguje na informację o stresie modyfikując wydzielanie hormonów (szczególnie istotne są tutaj zmiany w wydzielaniu adrenaliny). W taki właśnie sposób działa system umysł-ciało, prowadząc do zwiększonej podatności na chorobę nowotworową. Zadaniem terapii Simontona jest więc zmiana w funkcjonowaniu tego systemu, w taki sposób, aby sprzyjał on zdrowieniu. Obecnie metoda Simontonowska cały czas rozwija się i ewoluuje, a kolejne badania naukowe pozwalają dokładniej przypatrywać się wspomnianej relacji umysł-ciało. 

Mówiąc o terapii Simontonowskiej na polskim gruncie, nie sposób nie wspomnieć o polskim psychiatrze Mariuszu Wirdze, który jest populatoryzatorem metody Simontona w Polsce oraz autorem książki Zwyciężyć chorobę. Dr Mariusz Wirga współpracował z Carlem Simontonem w Simonton Cancer Center w Malibu.

Literatura: 

1) Simonton, O. C., Simonton, S. M., & Creighton, J. L. (1992). Getting well again: A step-by-step, self-help guide to overcoming cancer for patients and their families. Bantam. 

2) https://www.simontoncenter.com

3. https://www.zwrotnikraka.pl/terapia-simontona-program/

Życzę Wam zwolnienia tempa i zdrowego myślenia ❤️

%d bloggers like this: